Arabanızı Kışa Hazırlayın
07/02/2020, 13:24
Arabanızı Kışa Hazırlayın

Kış mevsiminde araç kullanmak, araç bakımını yapmak oldukça önemli. Isı değişimine bağlı olarak, kar ve buzla birlikte yollar seyir halini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle, olası aksaklıklara karşı hazırlıklı olmalı ve yola çıkmadan önce mutlaka aracınızı kışa hazır hale getirmelisiniz. Peki aracınızı kışa nasıl hazırlayabilirsiniz?

Kar Lastiklerinizi Takınİlgili kurumlar araç yollarını tıkayan karları küreseler ve yolları tuzlasalar da çoğu zaman bu yeterli olmuyor. Özellikle tali yollar ve az aracın kullandığı yollarda karlı ve buzlu havalarda büyük kazalar meydana gelebilir. Kış lastikleri buzlu ve karlı yollarda zemine yapışarak kavramayı ve çekişi büyük ölçüde arttırır. Diğer taraftan kış lastiği ülkemizde 1 Aralık’tan itibaren zorunlu olarak kullanılıyor. Bu nedenle hem kurallara uymak hem de kendimizi ve çevremizdekileri korumak adına kış lastiği kullanmalıyız.

Klima ve/veya Kaloriferinizi Kontrol Edin


Kışın soğuk havalarda araç içi ısıtıcıların çalışması önemlidir. Özellikle sorun yaşayıp yolda kalabileceğiniz ya da aracınızda çocuk, bebek olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak klima ve kaloriferlerin bakımını yaptırmalısınız.

Kış Acil Durum Kiti Bulundurun


Kış aylarında uzun yola çıkıyorsanız bagajınızda mutlaka kış şartları için acil durum kiti bulundurun. Kamp tipi kazma, kürek, el feneri, acil durum battaniyesi gibi kitleri bulundurarak ihtimalleri gözden kaçırmamış olursunuz.

Antifriz Kullanın


Kış aylarına girdiğinizde ve özellikle hava sıcaklığı eksiye düşen günlerde aracınızda antifriz kullanın. Uygun miktarda (genellikle %50 antifriz - %50 su olarak nitelendirilir) antifrizi aracınızın ilgili bölümüne doldurun. Ayrıca silecek sıvısının içerisine de koymayı unutmayın.

Araç Yağını Kışa Uygun Hale Getirin


Araç yağını sadece kış aylarında değil her 3 ayda bir kontrol etmeniz ve değiştirmeniz tavsiye edilir. Bu nedenle hazır kış bakımı yapıyorken araç yağını da kontrol etmeniz kışa güvenli girmenize yardımcı olacaktır. Yağ, soğuk iklimlerde kalınlaşma eğilimi gösterir, bu nedenle servisinize kışın daha ince bir yağın aracınız için iyi olup olmayacağını sorabilirsiniz.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/ 

https://www.instagram.com/rentivacom/ 

Rentiva ile Haftasonu Kaçamağı: "İğneada Longoz Ormanları"
14 Şubat'ta Sevgilinizle Gezebileceğiniz Yerler
Rentiva ile Haftasonu Kaçamağı: "İğneada Longoz Ormanları"
14 Şubat'ta Sevgilinizle Gezebileceğiniz Yerler