Arabaların Kışlık Bakımları Nasıl Yapılır?
23/10/2018, 09:16
Arabaların Kışlık Bakımları Nasıl Yapılır?
Özellikle kışın soğuk ve kar yağışlı geçtiği bölgelerde bulunanların, kış aylarında sorun yaşamamaları ve güvenle araçlarını sürebilmeleri için araçlarının kışlık bakımlarını yapmaları veya yaptırmaları gerekmektedir. Araçların sıcak mevsimlerdeki sürüş özellikleri ile kış aylarındaki farklı olduğundan, bakımlarının ve bazı gerekli ekipmanlarının da farklı olması gereklidir.

Kışlık Bakım Nedir?

Kışlık bakım, araçların kötü hava şartları ile kaygan, karlı ve buzlu zeminlerde güvenle kullanılabilmesi için gerekli ayarların, değişimlerin ve bakımların yapılması kısacası önlemlerin alınmasına verilen addır. Bakım masraflarından kaçanlar genellikle kışın oluşan hasarların maliyetinin bakım masrafı ile kıyaslanamayacak kadar büyük olduğunu unutmamalıdır.

Araçların Kışlık Bakımında Neler Yapılmalıdır?

Araçların kışlık bakımında yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır: 1. Antifriz konulması veya kontrolü: aracın soğutma sisteminin soğukta donmaktan ve motorda hasar oluşturmasından korumak için araca hava şartlarına uygun derecelerde antifriz konulmalıdır. Yaz kış antifriz kullananlar ise antifriz derecesini bölgede daha önceden oluşan en soğuk derecelere göre ayarlamalıdır. 2. Lastik havaları ve değişimi: lastikler kışlık lastiklerle değiştirilmeli ve hava basınçları ise teknik tarifnamelere uygun hale getirilmelidir. 3. Cam suyu ve silecekler: soğuk havalarda donma olmaması için cam suları sürekli dolu olmalı veya antifrizli sular kullanılmalıdır. Cam sileceklerinden yıpranmış olanlar ise kış gelmeden değiştirilmelidir. 4. Akü ve Marş motoru kontrolü: akü ve marş motorları kış aylarında daha çok güç çekeceğinden mutlaka bakımları yapılmalı, aküler ise tam şarjlı olmalıdır. 5. Debriyaj ve fren sistemleri (balata ve hidrolik gibi) mutlaka kontrol edilmelidir. 6. Aydınlatma sisteminin kontrol ve bakımı: kışın özellikle sis gibi görüş şartlarının ve mesafesinin az olduğu zamanlar çok olduğundan, tüm aydınlatma sistemleri (farlar, sis farları vb.) kontrol edilmeli problemli olanlar ise değiştirilmelidir.

Diğer Hususlar

Araçlarda bakım kadar önemli olan bazı malzemeler de kışın ilave olarak araçlarda bulunması gerekmektedir. Bunların belli başlıları ise; patinaj zinciri, çeki halatı, ilave takoz, battaniye, daha güçlü bir fener, aktarma kablosu ve yedek ampul olarak sıralanabilir. Ayrıca kışlık yapılması gereken bakımların nerede ise tümü kullanıcılar tarafından da yapılabileceğinden, bu bakım çok uygun fiyatlara yapılarak, çok büyük tehlikelere engel olunabilmektedir.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Kasko Sigortası Ek Teminatları Neleri Kapsar?
Otomobil Kullanırken Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
Kasko Sigortası Ek Teminatları Neleri Kapsar?
Otomobil Kullanırken Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler