Araba lastiğinize zinciri nasıl takmalısınız?
23/11/2016, 00:00
Araba lastiğinize zinciri nasıl takmalısınız?

Hafta başından beri meteoroloji yeni bir karlı havanın uyarısını yapıyor. Araçlarınızın bakımı yaptırdıysanız ve lastiklerinizi kış lastiği ile değiştirdiyseniz ve bagajınızda zinciriniz de varsa  artık karlı hava koşullarında yola çıkmaya hazırsınız. Peki zincir takmayı biliyor musunuz?

Bu yazımızda sizlere zincir takma hakkında bilmeniz gerekenlerin detaylarını  anlatacağız.

Öncelikle daha pratik takılabilen zincirleri tercih etmelisiniz. Size sunulan farklı zincir tipleri içerisinden baklava dilimli olan zincirleri seçmenizde de fayda var. Baklava dilimli ya da X Desenli zincir olarak adlandırılan zincirler yeri daha iyi kavrayacaktır. Tabi ki seçtiğiniz zincirin lastiğinizin ebadına uygun olması oldukça önemli.

Çekişin olduğu lastiğin arkasından zinciri yere doğru yatırın ardından esnek çelik halatın kırmızı olan bölümünü jant hizasında kitleyin ve sarı renkli halatın ucunu sarı boyalı kilide takın. Çelik halatı geriye iterek zinciri lastiğe tam oturtun ve yeşil renkli zinciri yeşil boyalı U kilitlemeye geçirerek kilitleyin ve gerin ardından ucundaki lastik kancayı çevre zincire takın.

Kar lastiği kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurlar:

Çekişin olduğu tekerleğe zincir takılmalıdır. ABS’li araçlarda ise dört tekerleğe de zincir takılmasında fayda var, çünkü ABS sensörü frenleme esnasında tekerlekte kayma belirlediğinde beyin ünitesine bilgi gönderir, buzlanmanın etkisiyle kayan araç ABS performansını iyi gösteremez.

Aracınızda zincir takılıyken virajlarda daha dikkatli olmanız gerekir, eğer viraja hızlı girerseniz zincir lastiğin tek bir noktasına toplanacağı için lastiğin gücüne dayanamayarak kopacaktır.

Eğer otoyol gibi yerlere geçtiğinizde kar ve buzlanma yoksa aracınızı kenara çekerek zinciri çıkarmalısınız. Çünkü böyle bir durumda zincirin kullanılması hem lastiğin hem de zincirin gereksiz yıpranmasına neden olacaktır.

Kar suyu metale zarar vereceği için zincirinizi çıkardıktan sonra su ile durulayıp ardından bir bez yardımı ile kurulamalısınız.

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri