Araba Koltuğu Nasıl Temizlenir?
31/03/2017, 00:00
Araba Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Araba koltukları aracın en kolay ve en çok kirlenen alanlarından biridir. Koltukların döşemesinde zor kir tutan bir kumaş kullanılmış dahi olsa sürekli üzerinde oturuluyor olması ve bir şeyler dökülmesi nedeni ile zamanla kir tutacaktır. Koltuk temizleme işlemi için bir araç temizleme firmasından destek alabileceğiniz gibi evde kendi hazırladığınız malzemelerle de koltuk temizliğini yapmanız mümkündür. 


Deri Araba Koltuğu Temizleme


Eğer araç koltuklarınız deriden ise kolay kolay kir tutmaz. Ancak üzerine yiyecek, içecek dökülmesi gibi durumlarda deri yüzeyde lekeler kalabilir. Bu gibi durumlarda deri koltuklarınızı temizlemek için  leke kurumadan kuru bir bez ya da peçete yardımı ile yüzeydeki lekeyi silmenizde fayda var. Eğer koltuktaki leke kuruduktan sonra fark ederseniz de lekeyi bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. 

Deri koltukları temizlerken çamaşır suyu vb. ağartıcı özelliğe sahip kimyasal maddeleri kesinlikle kullanmayın.

Deri araç koltuğunuzu temizlerken vazelin kullanabilirsiniz, temiz bir bez ya da sünger üzerine az miktarda vazelin sürerek koltuklarınızı silebilirsiniz. Böylece deri koltuklarınızın parlamasını da sağlamış olursunuz. 

Deri koltuklarınızda oluşan lekeleri ya da tozları içine 3-4 damla sirke damlatılmış 1 litre su yardımı ile de temizleyebilirsiniz. Bu işlemi uygularsanız arabada koku olmaması için arabanın içini iyice havalandırmaya özen gösterin. 

Kumaş Araba Koltuğu Temizleme


Araç koltuğunuz kumaş döşemeye sahipse temizleme işleminiz deri koltuklu bir araca göre daha zahmetli olacaktır. Kumaş koltuk temizlerken özellikle dikkat etmeniz gereken nokta, döşemenin altında yer alan süngerin nemli kalmaması olmalıdır. Aksi halde süngerlerde küflenme ve bozulma olabilir. 

Kumaş döşemeli araç koltuğunuzu temizlerken aynı zamanda koltuğu sert bir şekilde bastırarak silmemeye özen göstermelisiniz, aksi halde koltukta yer alan toz ve kirin süngere geçmesine neden olursunuz. 

Kumaş döşemeli araba koltuğunuzu temizlemek için, 1 bardak su, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 fincan sirke ile bir kaç damla güzel bir uçucu koku karışımı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı bir sprey kutusuna doldurup koltuk yüzeyine püskürtebilirsiniz. Ardından emiş gücü yüksek bir elektrikli süpürge yardımı ile temizlik için kullandığınız sıvıyı koltuklardan çekebilirsiniz. 

Kumaş döşemeli koltuklarda yaptığınız temizlik işlemi sonrası yüzeyin iyice kurumasına özen gösterin. Temizlik işlemlerinizi güneşli ve sıcak havalarda yapmanız kuruma işleminin de hızlanmasını sağlayacaktır.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Düz Vites Mi Otomatik Vites mi?
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar