Akü seçimi nasıl yapılmalıdır?
23/11/2016, 00:00
Akü seçimi nasıl yapılmalıdır?

Akü seçiminde akünün boyu, markası, yedek kapasitesi, yaşı ve soğuk hava marş amplifikatörü gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra ve marş gücü değerlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Ürün kıyaslaması yaparken marş gücü değerinin hangi standarta göre yazıldığını sorgulamanız faydalı olacaktır.

Akü için belirtilen değerlerin akünün %100 dolu olduğu durumlar için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Eğer akü uzun süre stokta beklediyse etiketteki değerleri sağlamayacaktır, bu nedenle akü raf ömrünü tamamlamadan önce kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Akünün üretim tarihi genellikle ön yüzünde yer alır ve 6 aydan az ise yeni akü olarak kabul edilir.

CCA (Soğuk hava marş amplifikatörü) arabanızın çok soğuk havalarda performans gösterebilmesini sağlar. Araçtaki akünün kapasite ve marş gücü değerinden düşük değerde bir akü seçilirse marş gücünden  düşük olacağı için  aracın marş basmasında problemler yaşanacaktır. Araçtaki akünün kapasite ve marş gücü değerinden yüksek değerde bir akü seçilmesi durumunda ise aracın elektrik sisteminin yani şarj voltajı değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir. Bu ölçümlerin sonrasında alternatörün kapasitesi aküyü besleyecek güçte çıkmazsa akü ihtiyaç duyduğu düzeyde şarj olmayacaktır ve bu durum akünün performans ve ömrünü olumsuz olarak etkileyecektir.

Kullanacağınız akünün rahat ve güvenli bir biçimde yerine oturması gerekmektedir. Bu nedenle aracınıza uygun olan akü boyutunu bilmeli ve seçiminizi bu yönde yapmalısınız. Akünüzün fiyatından önce kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir aksi halde ucuz bir satın alma yapmak isterken verimli bir satın alma gerçekleştiremeyeceğiniz için zarar etmiş olacaksınız.

2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri
2016'nın En iyi Elektrikli Otomobilleri