10 Adımda Kışlık Araç Bakımı Nasıl Yapılır?
26/11/2018, 14:01
10 Adımda Kışlık Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbaharın son demlerini yaşarken, artık kış kendini hissettirmeye başladı. Yoğun yağışlı bir mevsimden soğuk bir mevsime geçileceği bu dönemde araç sahipleri de çok dikkatli olmak zorundalar. Sadece araç sahipleri değil, kiralık araba kullanan kişilerin de bu dönemde dikkat etmeleri gerekiyor.

Yağışlı ve karlı dönemler ile soğuk dönemler arabalar için zorlu olabilir. Özellikle bakımsız araçlar yağışlı ve karlı dönemlerde büyük sorunlar yaşayabilir. Bu sorun sadece araç sahiplerine değil çevredeki insanlara da zarar verebilir. Peki kış dönemine girerken araç kışlık bakımı nasıl yapılır?

İşte 10 Adımda Araç Kışlık Bakımı..

En kötüyü düşünmek ve kötü kış şartlarından etkilenmemek için aracınız üzerinde yapmanız gereken bakımları 10 adımda sizler için derledik.

1. Aracınızın Servis Bakımını Yaptırın.

Dünyada yapılan bir araştırma ve ankette eski bir otomobil uzmanına göre "Soğuk, araçlar üzerinde olumsuz etkiler yapabilmektedir. Bu hem araç için hem de insan için önemli bir sorun teşkil eder. Eğer düzenli servis bakımları yapılsaydı, ortaya çıkan sorunların yarısından fazlası engellenebilirdi." şeklinde bir açıklama yapıyor. Yani kış ayına girerken ve kış ayından çıkarken araçlarınızın bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız. Bu noktada da en doğru bakımı serviste yaptırabilirsiniz.

2. Akünüzü Kontrol Edin.

Yine kışlık araç bakımınını temel noktalarından biri araçların akü bakımlarıdır. Kış aylarında hava sıcaklıklarındaki düşüşler nedeniyle akü üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre sıfır bir aracın üzerindeki akünün 5 yıllık bir ömrü var. Bu süreden sonra mutlaka bakıma girmeli ve değiştirilmeli. Ayrıca kış ayına girerken ve çıkarken de mutlaka bakımları yaptırılmalı.

3. Antifriz Kullanın.

Antifriz motor soğutma sıvısıdır. Kış ayına girerken motorun su deposunun yüzde 50'si su yüzde 50'si antifriz olmalıdır. Ve kış ayı bitene kadar da bu sıvıyı tazelemeniz doğru olacaktır.

4. Lastik Bakımınızı Yapınız.

Özellikle karlı havalarda ve buz tutmuş yollarda aracınızın en önemli parçası lastikleridir. Aracınızın fren dengesini sağlayan anahtar parça olan lastiklerin iyi durumda olmaları önemlidir. Lastiğin havası ve diş durumları bu bakımdan önemli bir noktada yer almaktadır. Uzmanlar kış aylarında minimum 3 mm diş derinliğine sahip lastikleri tavsiye etmektedir. Bu nedenle kış aylarına giriş yaparken lastiklerinizi kışlık lastikler ile değiştirin. Aracınızda zincir bulundurun.

5. Far Bakımlarını Yapın.

Aracınızda yer alan ön far, arka fren ve sis lambalarının temiz olduğundan ve sorunsuz çalıştığından emin olun. Bu sadece kış ayları için değil normal dönemler içinde önemlidir.

6. Cam Temizliği ve Sileceklerin Bakımı

Özellikle ön ve arka camlarınızı mutlaka temizleyin. Ayrıca cam yıkama sıvınızın donmaması adına da antifriz ile doldurun. Sileceklerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun ve gerekirse bakım yaptırın.

7. Uzun Yolculuklara Hazır Olun

Kış aylarında eğer uzun yola çıkacaksanız mutlaka hava durumu kontrollerinizi yapın ve ara yollardan değil sık kullanılan yollardan yolculuk yapmayı tercih edin. Ayrıca kış aylarında hız buz, kar gibi durumlar nedeniyle büyük kazalara neden olabilir.

8. Aracınızda Kış Arıza Kiti (Yaşamsal) Bulundurun

Kış aylarında özellikle uzun yolculuklarda başınıza gelebilecek aksilikleri hesaba katarak mutlaka yanınızda ilk yardım kiti, arıza kiti, yaşamsal kit bulundurun. Yani yansıtıcı yelek, uzun süre bozulmayan yiyecek - içecek, termal battaniye, soğuktan etkilenmeyecek ve acil yardım çağrısı için bir telefon, meşale tarzı malzemeler bulundurun.

9. Aracınızın Sigortasını Kontrol Edin.

Yaşayacağınız bir kaza durumunda sigortanızın verdiği hizmetleri mutlaka kontrol etmelisiniz. Yani yolda kaldınız ve sigorta şirketiniz size çekici hizmeti sağlıyor. Bu çok önemli bir durumdur. Bu nedenle sigorta hizmeti alırken hangi hizmetleri aldığını mutlaka bilin.

10. Fren Kontrolü

Genel bakım içerisinde mutlaka kontrolleri sağlanacaktır. Ancak yine de fren balata, disk ve hidrolik kontrollerini sağlayın.

Bonus: Yola çıkmadan yakıt deponuzu kontrol edin. Olası aksilikler içinde mutlaka yedek yakıt bulundurun.

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

5 Maddede Araba Yolculuklarında Başınıza Gelebilecek Aksilikler
Kışın Yolda Kalmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey
5 Maddede Araba Yolculuklarında Başınıza Gelebilecek Aksilikler
Kışın Yolda Kalmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey