1 Mayıs’ta İstanbul Yakınında Gezilecek Yerler
24/04/2018, 13:25
1 Mayıs’ta İstanbul Yakınında Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz hafta 23 Nisan tatili Pazartesi’ye denk geldi ve hem aileler hem tatilciler için 3 günlük bir tatil ortaya çıktı. Bu tatil ile birlikte kişiler doğaya, doğa harikası yerlere gitmeyi de ihmal etmediler. Şu işe bakın ki 1 Mayıs tatili de bu yıl Salı gününe denk geliyor ve resmi tatil olması nedeniyle yine değerlendirilebilecek bir gün ortaya çıkıyor. İzin hakkı olanlar Pazartesi ile birleştirerek 4 günlük bir tatil şansı yakalıyorlar.

1 Mayıs gününü hafta sonu ile bağlayarak ve araya Pazartesi gününü sıkıştırarak tatil yapmak isteyen kişiler için hazırladığımız bu yazımızda İstanbul ve çevresinde 4 günlük bir tatil için tercih edilebilecek yerleri belirledik. Sizlerde eğer aracınız yoksa araba kiralama yaparak bu tatili değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yazımızın devamında göreceğiniz yerlere sadece 1 Mayıs günü sabah yola çıkarak da değerlendirebilirsiniz.

İnönü Yaylası

 

Kocaeli ili sınırları içerisinde yer alan İnönü Yaylası tam bir doğa harikası. Uçsuz bucaksız çam ormanları, yemyeşil yaylası ile tatilcileri çağırıyor adeta. İnönü Yaylası rakımı yaklaşık 1130 metre. İsmini ise batı kısmında kalan mağaradan aldığı biliniyor. Bunun yanı sıra da İstanbul’a olan uzaklığı da sadece 140 kilometre.

Eğer kamp yapmayı seviyorsanız mutlaka bu yaylayı tercih etmelisiniz. Bunun yanında da günübirlik gezilerinizde de bu bölgede ateşinizi yakarak güzel saatler geçirebilirsiniz. Çocuklarınız için da büyükçe bir çimenlik alan bulunması onların oynayabilecekleri bir alan bulmalarını sağlıyor.

Harita ve Koordinatlar

Yalova Termal

 

Yalova sınırları içerisinde yer alan Termal, doğasıyla oldukça güzel bir yer. Termal ilçesinde yer alan Sudüşen Şelalesi ise görülesi bir yer. Sudüşen Şelalesi’ne günübirlik gidebileceğiniz gibi aynı zamanda da kamp yapabileceğiniz yerlerinde bulunması nedeniyle kampçılar tarafından da oldukça tercih edilen bir yer.

Yaz aylarında turistler ve gezginler tarafından istila edilen bu yer, İstanbul’a yakın olması nedeniyle hafta sonları da huzurlu saatler geçirebilmek adına tercih edilmektedir. Termal ve Sudüşen Şelalesi’ne ulaşabilmek için İstanbul’dan araba kiralayarak yola koyubilirsiniz. İDO ile aracınızla Yalova’ya geçtikten sonra Termal yaklaşık 20 dakikalık bir mesafe de kalıyor.

Harita ve Koordinatlar

Sakarya Poyrazlar Gölü, Acarlar Longozu

 

Tam bir doğa harikası olan Acarlar Longozu, Sakarya’da yer alıyor. Bir tarafta yemyeşil orman diğer tarafta ise ormanın içerisinde kalan ve kuş sesleri ile su bitkilerinin yankılandığı göl. Burası da Poyrazlar Gölü. Hafta sonu ve kısa tatilleri geçirmek için tercih edilebilecek oldukça güzel bir yer.

Bu doğa harikası yer İstanbul’a yaklaşık 190 kilometrelik bir uzaklıkta. Aracınız varsa aracınızla eğer aracınız yoksa da Rentiva.com üzerinden kiralayacağınız uygun fiyatlı bir araç ile yol çıkarak bu doğa harikası yere ister günübirlik isterseniz de kamp için 3 – 4 günlük bir gezi yapabilirsiniz.

Harita ve Koordinatlar

Edirne

 

Edirne bir dönem Osmanlı’ya da başkentlik yapmış bir şehrimiz olarak gezilecek tarihi yerlerinin olmasının yanı sıra doğasıyla da insanı cezbeden bir yer konumunda. Elbette bir günlük bir süreçte her yerini gezme şansınız yok. Fakat kısa bir tatiliniz varsa ve İstanbul’da oturuyorsanız bunu da gezme ile değerlendirebilmek istiyorsanız Edirne tam size göre bir yer.

Cami, anıt, kilise, sinagog, doğası, şehitliği ve bunun yanı sıra da Kırkpınar meydanı ile Edirne gezilmesi gereken illerimiz arasında adını başlara yazdırıyor. Edirne İstanbul’a yaklaşık 250 kilometre bir mesafe de yer alıyor.

Harita ve Koordinatlar

Safranbolu-Karabük

 

1 Mayıs tatilinizi bir önceki gün ve hafta sonu ile bağlarsanız eğer, varsa arabanız ya da arabanız yoksa bir kiralık araba ile mutlaka 4 günlüğüne tarihin başkenti Safranbolu’ya gitmelisiniz. Sayısı medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin simgelerini günümüzde hala yaşatan Safranbolu, aynı zamanda turizm açısından hiç de yaban atılacak gibi değil.

İstanbul biraz uzak da olsa 3 – 4 günlük tatil süreçlerinde tercih edebileceğiniz tarih kokan Safranbolu’da sizleri köy kahvaltısının yanı sıra yöresel lezzetler de bekliyor. Eğer bu tatilde sizlerde kafanızı dinlemek ve huzur dolu anlar yaşamak istiyorsanız kültür başkenti Safranbolu’ya mutlaka gitmelisiniz. Kendi aracınızla yaklaşık 4 saatlik bir süreçte varabileceğiniz bu tarih kokan ilçemiz İstanbul’a yaklaşık 400 kilometre mesafede yer alıyor.

Harita ve Koordinatlar

Yeni blog yazılarımızdan, Rentiva.com avantaj ve fırsatlarından haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

https://www.facebook.com/rentivacom/

https://www.instagram.com/rentivacom

İstanbul Yakınında Günübirlik Gezilebilecek 5 Yer
İstanbul’da Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum!
İstanbul Yakınında Günübirlik Gezilebilecek 5 Yer
İstanbul’da Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum!